reviews2

PLANOWANIE MIEJSCA NA TARAS

Tarasy ogrodowe często są już zaplanowane w fazie projektu domu. Najczęściej taras ogrodowy jest usytuowany w pobliżu salonu, aby stanowił jego przedłużenie w sezonie letnim. Przy wyborze miejsca warto kierować się kilkoma czynnikami. Ważne jest nasłonecznienie, odległość od uciążliwych elementów, kierunek wiatru. Jeśli lubimy wygrzewać się na słońcu, nie decydujmy się na tarasy ogrodowe od strony północnej. Jeśli zależy na ukryciu się przed palącymi promieniami słońca można wybrać miejsce w pobliżu drzew. Spotykane są również tarasy odległe od budynku, wkomponowane w ogród, otoczone roślinnością, czy przy zbiornikach wodnych. Jeśli cenimy sobie intymność, nie planujmy tarasu na siłę między domem a ogrodzeniem. Postawmy na usytuowanie tarasu w miejscu osłoniętym od niechcianych spojrzeń czy hałasu ulicznego. Zwracajmy także uwagę na kierunek, z którego najczęściej wieje wiatr. Lepiej też zdecydować się na taras tam, gdzie nie będziemy narażeni na silne podmuchów wiatru.

FUNDAMENTY I KONSTRUKCJA

Tarasy ogrodowe drewniane buduje się przede wszystkim szybciej niż te o konstrukcji betonowej. Nie oznacza to, że można betonu uniknąć. Przed ustawianiem konstrukcji tarasu warto zdjąć warstwę żyznej ziemi (humus) lub rozłożyć włókninę, aby zapobiec wyrastaniu chwastów między deskami. Zaczynamy od fundamentów. Elementy nośne są posadowione na betonowych stopach zagłębionych w gruncie. Stopy fundamentowe pod lekką konstrukcję mają przekrój kwadratu o boku 30 x 30 cm i są rozmieszczone w kilku rzędach. W każdej z nich podczas betonowania umieszcza się stalową kotwę. Drewniana podłoga z desek jest zamontowana do konstrukcji z legarów i belek drewnianych. Legary trzeba od razu ułożyć tak, aby nadać powierzchni wymagany spadek, który odwzoruje okładzina z desek. Belki i legary mogą być widoczne na krawędzi bocznej lub zabudowane deską czołową. Deski, belki i legary są uprzednio zabezpieczone odpowiednimi środkami w naszym warsztacie.

UKŁADANIE DESEK

Jak ułożyć deski tarasowe - równolegle czy prostopadle?
Decydując się na taras zarówno drewniany inwestorzy stają zazwyczaj przed dylematem jaki wybrać układ desek na taras. Deski można układać wzdłuż drzwi tarasowych tzn. równolegle do wejścia, ukośnie lub prostopadle. Najczęściej stosujemy są 2 pierwsze rozwiązania. Ułożenie desek przede wszystkim uzależniamy od nachylenia konstrukcji. Montując taras z drewna trzeba pamiętać o niezbędnym nachyleniu około 2-5% w kierunku od budynku. Sprzyja to lepszemu odpływowi wody. Zarówno deski tarasowe montowane na legarach jak i na wylewce betonowej wymagają dobrej wentylacji. Nachylenie tarasu można wykonać w łatwy sposób poprzez zastosowanie podkładek gumowych o różnej grubości. Oprócz nachylenia tarasu kluczowy jest również jego rozmiar. Tradycyjne deski tarasowe występują w długości 3, 4 i 5 metrów w związku z czym najlepiej jest wybrać taki układ desek, przy którym uda się zastosować całej deski - bez potrzeby łączenia na długości. Jest to z pewnością rozwiązanie korzystniejsze wizualnie. Kolejnym aspektem istotnym z pewnością dla portfela inwestora jest ilość odpadku przy każdej z opcji - warto zastosować ten przy którym odpad materiału będzie jak najmniejszy.

PIELĘGNACJA

O tym, czy taras będzie piękny także po kilku latach, przesądzają regularne zabiegi pielęgnacyjne. Najprostszy i najważniejszy z nich – zraszanie desek wodą – trzeba przeprowadzać w ciepłe, słoneczne dni. Raz na sezon należy dokładnie umyć taras myjką ciśnieniową, a co kilka lat dodatkowo nałożyć olej. Do konserwacji tarasów ogrodowych drewnianych nadają się wyłącznie oleje przeznaczone do drewna na zewnątrz budynków. Wnikają w głąb desek, a jednocześnie pozostawiają na ich powierzchni trwałą elastyczną powłokę, niepękającą i niekruszącą się. Olejowanie można wykonać samodzielnie. Preparat nanosimy pędzlem a nadmiar ścierajmy szmatką. Najlepiej robić to jesienią lub na wiosnę.